Jak zdobyć ROK? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
18.06.2010.

Materiał w internecie o tym, jak zdobyć Regionalną Odznakę Krajoznawczą jest dość skąpy, a  z doswiadczenie wiemy, ze pytań pojawia się sporo. Postaramy się więc skrótowo opisać, jak  zdobywać i dokumantować zdobywanie  tej odznaki, aby następnie - bez większych problemów - zweryfikować ROK w stopniu brązowym i srebrnym.

Regionalna Odznaka Krajoznawcza została ustanowiona celem spopularyzowania walorów krajoznawczych w regionie zamieszkania zdobywających. Przy jej zdobywaniu panuje dość duża swoboda, bowiem głównie od zdobywających zależy, co i kiedy zwiedzą oraz w jakiej formie to zaprezentują. 

Poniżej urywek z regulaminu (całość regulaminu tutaj):

7. Odznakę można zdobywać po ukończeniu 10 roku życia

8. Odznakę zdobywa się podczas dowolnego rodzaju wycieczek, np. pieszych, kolarskich, motorowych

9. Regionalną Odznakę Krajoznawczą (ROK) zdobywa się zwiedzając obiekty krajoznawcze wybrane wg uznania zdobywającego (nie muszą to być obiekty wymienione w Kanonie Krajoznawczym Polski)

Warunki zdobywania Regionalnej Odznaki Krajoznawczej (ROK)
Stopnie
brązowy srebrny
Ogólna liczba zwiedzanych obiektów,2040
w tym co najmniej:
zabytków architektury48
muzeów, izb regionalnych13
miejsc pamięci narodowej24
rezerwatów przyrody 12
parków zabytkowych12
parków krajobrazowych12
Czas zdobywania nie dłuższy niż
3 lata5 lat

10. ROK stopnia brązowego należy zdobyć:

a. w czasie nie dłuższym niż 3 lata, licząc od daty pierwszej wycieczki

b. zwiedzając obiekty krajoznawcze w liczbie określonej w tabeli 1 położone w promieniu do 40 km od miejsca zamieszkania,

c. posiadanie odznaki regionalnej w dowolnym stopniu (z okolic miejsca zamieszkania zdobywającego) ustanowionej przez terenowe jednostki PTTK uprawnia do otrzymania ROK w stopniu brązowym.

11. ROK stopnia srebrnego należy zdobyć:

ROK srebrna

a. w czasie nie dłuższym niż 5 lat, licząc od daty pierwszej wycieczki na ten stopień odznaki,

b. zwiedzając obiekty krajoznawcze w liczbie określonej w tabeli 1 położone na obszarze województwa związanego z miejscem zamieszkania. W przypadku zamieszkiwania w miejscowości położonej przy granicy województw można zwiedzać obiekty krajoznawcze położone w województwie sąsiednim w odległości do 40 km od miejsca zamieszkania.

12. Osoby niepełnosprawne nie mają ograniczeń czasowych w zdobywaniu obydwóch stopni ROK.

Co wynika z powyższego regulaminu?

Pojęcie waloru krajoznawczego i obiektu będącego atrakcją turystyczną jest bardzo szerokie. Może to być zarówno park krajobrazowy, jak i przydrożna kapliczka. Ważne jest, żeby o danym obiekcie spróbować posiąść choć podstawową wiedzę.

Warto poznawać obiekty inne, niż wymienione w Kanonie Krajoznawczym Polski - ułatwi to później zdobywanie Odznaki Krajoznawczej Polski, podczas ktorego należy odwiedzić wszystkie obiekty z Kanonu. Te poznane podczas zdobywania ROK trzeba więc bedzie odwiedzić ponownie.

ROK można zdobywać na wszelakich rodzajach wycieczek, a nawet podczas spaceru po mieście.

Przy zdobywaniu brązowej ROK obowiązuje dystans ok. 40 km od miejsca zamieszkania. Wartość ta jest pewnego rodzaju umową, ażeby zmotywować zdobywających do jak najlepszego poznania najbliższej okolicy zamieszkania. Nie należy jej jednak traktować jako nieprzekraczalnej granicy, tylko jako zalecenie.

Właściwie w każdym regionie można zdobywać tematyczne odznaki krajoznawcze. Informacje o nich mozna znaleźć na głównej stronie PTTK, jak również na stronach poszczególnych oddziałów PTTK. Również my na naszej stronie prezentujemy różne odznaki krajoznawcze, które można zdobyć w Małopolsce. Po zdobyciu którejś z odznak tematycznych, odznakę ROK brązową można otrzymać automatycznie. Można, ale oczywiście nie trzeba :)

Jak potwierdzać i weryfikować ROK?

Kronikę zdobywania ROK można prowadzić zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. 
W formie tradycyjnej można umieszczać opisy zwiedzanych obiektów w specjalnej Książeczce Odznak Krajoznawczych (dostępna również w naszym Oddziale), ale również w zwykłym zeszycie! Oprócz opisów można wklejać tam zdjęcia, bilety wstępu, jak również oczywiście gromadzić pieczątki. 

Forma elektroniczna to np. prezentacja w formacie pdf, ppt, czy nawet doc. Oprócz opisów można wklejać tam również zdjęcia czy skany biletów.  Można oczywiście prowadzić zarówno kronikę tradycyjną, jak i elektroniczną.

Przy weryfikacji odznaki w naszym Oddziale oprócz kroniki (tradycyjnej, elektronicznej, bądź mieszanej) należy dołączyć również listę zwiedzonych obiektów, która będzie ostemplowanym dokumentem potwierdzającym (zwłaszcza w przypadku kronik elektronicznych) ich zwiedzenie na dany stopień ROK.

Kronikę oraz podpisaną listę trzeba przynieść (lub przysłać) do naszego Oddziału do weryfikacji. Za weryfikację nie jest pobierana żadna opłata. Po zweryfikowaniu zdobywający zostają uhonorowani specjalną legitymacją, mogą też wykupić odpowiednią odznakę ROK.

Przykłady elektronicznej kroniki oraz listy zwiedzonych obiektów zamieszczamy poniżej. Pamiętajcie, że to tylko wzór, a inwencja twórcza - szczegolnie w przypadku kronik - jest jak najbardziej mile widziana! :)

Przykadowa elektroniczna kronika ROK

Wzór listy odwiedzonych obiektów 

OKP z szafiremCo potem?

Gdy już całkiem dobrze poznamy region swojego zamieszkania i zostaniemy szczęśliwymi posiadaczami  obu stopni Regionalnej Odznaki Krajoznawczej, staje przed nami otworem... cała Polska. Możemy wtedy wyruszyć z w trasę z Kanonem Krajoznawczym, aż zdobędziemy Odznakę Krajoznawczą Polski... z szafirem! :) 

 
 

Kalendarz wydarzeń

« < Maj 2018 > »
P Ś Ś Ś P N N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zapraszamy i polecamy

Kurs SKPG

  

Platforma Edukacji Turystycznej

 

Mijające krajobrazy Małopolski

Polecamy

Kolporter RSS

Statystyki

Odwiedzających: 22371739
stat4u

 Darczyńcy

 

Sieci współpracy

 

Partnerzy

 

Media

 

Polecamy

 

 

 

 

 

 

                         

 

Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem"