CEEWEB Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
18.05.2008.

Logo Ceeweb

Central & East European Working Group for the Enhancement of Biodiversity (CEEWEB) to sieć założona w 1994 roku przez organizacje pozarządowe z dwudziestu krajów centralnej i wschodniej Europy działające na rzecz szeroko rozumianej ochrony przyrody.

Misją sieci jest zachowanie bioróżnorodności poprzez promocję zrównoważonego rozwoju. Misja ta realizowania jest w szczególności poprzez tworzenie wspólnych strategii i podejmowanie wspólnych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności regionu, promocję i wprowadzanie w życie międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony przyrody i środowiska, w szczególności Konwencji o Różnorodności Biologicznej .

W związku z tym istotne są też działania mające na celu promocję zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ludzi na temat istotności bioróżnorodności i jej ochrony. Dla realizacji tych celów sieć podejmuje różne działania od lobbyingu i tworzenia kampanii, poprzez wymianę informacji, wiedzy i umiejętności oraz podnoszenie kompetencyjności, aż po działalność edukacyjną.

Stosunkowo ogólnie sformułowane cele, realizowane są przez cztery tematyczne grupy robocze, które funkcjonują w ramach sieci:

• -  Natura 2000
  • -  Rozwój terenów wiejskich
  • -  Turystyka zrównoważona
  • -  CITES (nielegalny handel gatunkami chronionymi)

Oddział Akademicki PTTK działa w grupie turystyki zrównoważonej od początku jej istnienia - od 2003 roku. Jako członkowie krakowskiego Oddziału Akademickiego przez cały rok bierzemy aktywny udział (z organizacją włącznie) w spotkaniach, szkoleniach i konferencjach organizowanych tak przez CEEWEB, jak i poszczególne organizacje członkowskie. Cały czas realizowane są lokalne i transgraniczne projekty w różnych obszarach (Natura 2000, turystyka zrównoważona, rozwój obszarów wiejskich czy nielegalny handel gatunkami chronionymi etc.). Dodatkowo w grupie turystyki zrównoważonej staramy się organizować co najmniej cztery tematyczne szkolenia rocznie.

Dotychczas odbyły się następujące szkolenia:

• 17-19/12/2007
     Cluj Napoca, Góry Apuseni, Rumunia - rozwój strategiczny turystyki
     22-25/10/2007 Dobarsko i Govedartzi, Rila Mountains
     28/06 – 01/07/2006  Djerdap National Park, Serbia
     23-27/10/2006 Strandja Nature Park, Bułgaria
     28/09/2006 Budapeszt, Węgry
     7-8/06/2006  Zawoja/Babia Góra, Polska – tworzenie produktu turystycznego
     2-4/04/2006 Osijek, Chorwacja – analiza potencjału turystycznego i analiza SWOT
     15/11/2005 Banja Vruijci, Serbia – ramy turystyki zrównoważonej
     13/05/2004 Bańska Stiavnica, Słowacja
     9/11/2003 Kraków, Polska

Działalność w ramach sieci organizacji daje możliwości nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i udziału w projektach. To także świetna okazja by poznać ludzi pełnych pasji, z wiedzą i wrażliwością wobec środowiska w jakim żyjemy – w szerszym niż tylko lokalnym kontekście. Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze współpracy międzynarodowej są również podróże do przepięknych zakątków Europy... i wiele więcej :)

Warto poczytać:

• Background Document - "Możliwości rozwoju turystyki zrównoważonej w Karpatach" – case study (ang.) >
  • „Mountain Huts – seminar report” (ang.), 04/2005 – Szklarska Poręba >
  • Convention on Biological Diversity(ang.) >
  • Carpathian Convention (draft, ang.) >

Oficjalna strona CEEWEB: www.ceeweb.org,

Informacje o grupie roboczej "Turystyka zrównoważona":

W ramach dzialności w ramach grupy roboczej CEEWEB "Sustainable Tourism"  włączyliśmy się w prace przy Konwencji Karpackiej

Oddział Akadmicki pomagał m.in przy organizacji spotkania grupy, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia 2008 r. w Krakowie, Suchej Beskidzkiej i Zawoi.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać pisząc do Bernadetty Zawilińskiej, Piotra Dąbrowskiego lub np. tutaj:

Odwiedzających: 19941057