14 listopada 2022

Odbudowa GoChy


Aktualny stan funduszy na odbudowę

Nowy rok powoli się rozkręca a my staramy się za nim nadążyć. Powoli zapełniamy kalendarz działań i wydarzeń na najbliższy rok, który zapowiada się dość intensywnie. Jednocześnie udało się ostatecznie zamknąć parę zeszłorocznych spraw i tutaj też nastąpiło kilka korzystnych rozstrzygnięć.

Zakończyły się sprawy administracyjne związane z pożarem, wszystkie dokumenty udało się dostarczyć do ubezpieczyciela. Podjęliśmy wszelkie możliwe działania aby wynegocjować jak najlepsze warunki ugody i ostatecznie udało się ustalić, że całkowita kwota odszkodowania, włącznie z wcześniej podaną przez nas kwotą bezsporną, wyniesie 250 000 PLN.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować naszemu brokerowi, Maxima Fides za rzeczowe doradztwo i profesjonalną obsługę sprawy.
– Aktualnie na zbiórce zrzutka.pl/gorczanskachata mamy 50 583 PLN.
– Bezpośrednie darowizny to 6815 PLN.

Cały czas można je wpłacać na specjalnie przygotowane dla Chaty subkonto BNP 49 1600 1013 1089 0945 2000 0001 Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, wpisując w tytule: “Darowizna na cele statutowe – odbudowa Gorczańskiej Chaty”. Darowizny te można odliczyć od podatku.

Przypominamy również, że nadchodzi czas rozliczeń PIT. Od tego roku będzie można przekazać nie 1 a 1,5% podatku dla OPP. Jeżeli chcielibyście w ten sposób wspomóc dodatkowo Chatę, wystarczy wpisać w formularzu rozliczeniowym PIT KRS 0000083727 i jako cel szczegółowy wskazać Gorczańska Chata.

Co prawda do celu jeszcze daleko, ale kwota którą obecnie dysponujemy jest dobrym początkiem.
Dziękujemy Wam za wsparcie i pomoc, nie tylko finansową. Wszelkie pytania, pomysły, propozycje wsparcia, współpracy można kierować na adres kontakt@gorczanska.pl lub bezpośrednio pod numer ⁨514 366 907⁩.


Dostaliśmy ubezpieczenie!

Kochani, mimo, że ten rok nie należał do najłatwiejszych, pokazał nam jak dużo dobrych emocji, słów i myśli krąży dookoła Chaty. Pomimo tego co się stało, codziennie otrzymujemy od Was dużo wsparcia, dzięki czemu wierzymy, że projekt odbudowy tego miejsca na sens. Dziś oficjalnie chcemy ogłosić, że ubezpieczyciel po analizie wszystkich przesłanych dokumentów zdecydował o wypłacie odszkodowania w wysokości 92.700,00 PLN, co mniej więcej pokrywa się z szacowaną na podstawie operatu wartością rzeczywistą obiektu! To chyba najlepszy prezent świąteczny, jaki mogliśmy sobie wymarzyć!

Razem z pieniędzmi ze zbiórki https://zrzutka.pl/gorczanskachata to już 141.211,00 złotych!

Teraz, gdy już mamy decyzję o wypłacie ubezpieczenia możemy podjąć dalsze działania w stronę odbudowy naszej ukochanej GoChy, szczegóły wkrótce… Cieszymy się, że jesteście z nami i nas wspieracie. Wciąż liczymy na Waszą pomoc. Wierzymy, że razem nam się uda i już wkrótce znów się spotkamy przy dźwiękach gitar w kuchni ❤️


Zrzutka na odbudowę Gorczańskiej Chaty

Oficjalnie rozpoczynamy działania mające na celu odbudowę Chaty! Liczymy się z tym, że nie będzie to na pewno najłatwiejsze zadanie, ale mamy nadzieję, że uda nam się przywrócić na mapę to wspaniałe miejsce. Projekt nie jest najłatwiejszy, jest też dość wymagający finansowo, stąd zrzutka.

LINK DO ZRZUTKI

Mamy nadzieję, że będzie ona dobrym początkiem. Z szybkich informacji dotyczących samej odbudowy – jesteśmy po rozmowach z biurem projektów, które zaoferowało pomoc w przygotowaniu kompletnej dokumentacji technicznej i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń. Rozmawiamy też z potencjalnymi sponsorami i patronami projektu. Wszystkie szczegóły będziemy na bieżąco publikowali na bieżąco. Pracy jest ogrom, więc prosimy też o odrobinę wyrozumiałości. Z góry dziękujemy Wam za wsparcie i do zobaczenia w Chacie!


Darowizny na odbudowę GoChy

Oprócz zrzutki na odbudowę Gorczańskiej Chaty uruchomiliśmy dedykowany rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, jeśli ktoś woli taką formę wsparcia. Środki z tego konta będą przeznaczone tylko i wyłącznie na sprawy związane z Chatą.

Darowizny można wpłaca na konto:

BNP 49 1600 1013 1089 0945 2000 0001

Oddział Akademicki PTTK w Krakowie

tytuł: Darowizna na cele statutowe – odbudowa Gorczańskiej Chaty

Darowiznę na konto można odliczyć od podatku.
OA PTTK ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).


Jak będzie wyglądać nowa GoCha?

Pojawiają się obawy, że nowa GoCha może być hotelem albo zbyt nowoczesnym koszmarkiem. Chcielibyśmy Was zapewnić, że nie! Bez obaw! Chatę chcemy po prostu odbudować.

Założenie na ten moment jest takie, że jeżeli wszystko się uda, będzie to drewniany budynek na planie jak najbardziej zbliżonym do starej Chaty, z zachowaniem tej samej kubatury, jaka była przed pożarem. Budynek będzie drewniany, w systemie szkieletowym, z trzema wieloosobowymi izbami i kuchnią z ciepłym piecem, dostępną całą dobę. Dodatkowo tam, gdzie do tej pory była stodoła, stanie zaplecze sanitarne z polepszonymi warunkami i sala spotkań, w której będzie można spędzić czas w większym gronie. Chata będzie działać jak dotychczas, w formie chatki studenckiej. Na razie posiadamy projekt koncepcyjny nowego schroniska. Chcemy zachować podobną liczbę miejsc noclegowych i co najważniejsze, chcemy zachować klimat dawnej Gorczańskiej Chaty. W planach jest także budowa studni głębinowej, dzięki której będzie stały dostęp do wody.

Konieczne jest przeanalizowanie wszystkich kwestii technicznych i formalnych. Gdy już pojawi się konkretny projekt, z radością się nim z Wami podzielimy! Tymczasem prosimy Was o odrobinę cierpliwości, żebyśmy mogli wszystko przemyśleć i dopracować. W końcu chcemy odbudować GoChę dla Was wszystkich

A Waszej pamięci nieustająco polecamy zrzutkę!


Ubezpieczenie Gorczańskiej Chaty

Z uwagi na pojawiające się pytania, spieszymy z informacją, jak wygląda na ten moment proces związany z ubezpieczeniem Gorczańskiej Chaty.

Chata była ubezpieczona, również od pożaru. Zaraz po zdarzeniu w niedzielę 30 października rano, szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela i rozpoczęła się standardowa procedura ubezpieczeniowa. Tydzień po pożarze, z ramienia ubezpieczyciela, pogorzelisko odwiedził biegły pożarnik oraz rzeczoznawca. Dokonali oni standardowych oględzin terenu po Chacie. Cały czas kompletujemy i na bieżąco dosyłamy wymagane dokumenty. Jak na razie nie ma do nich zastrzeżeń, czekamy na kolejne informacje od ubezpieczyciela. Nie wiemy ile cały proces potrwa. Będziemy informować o wynikach na bieżąco.

Jeśli jakiekolwiek ubezpieczenie zostanie nam wypłacone, w pełnej lub częściowej kwocie, z pewnością nie wystarczy to na odbudowę – stąd pomysł zrzutki. Oczywiście cała ewentualna kwota z ubezpieczenia będzie włączona do puli środków na nową Gochę. 


Uchwały Zarządu OA dot. odbudowy Gochy

Zarząd Oddziału Akademickie PTTK w Krakowie podjął dwie uchwały:

Uchwała Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie

Nr 22/XLII/2022 z dnia 11.11.2022

Zarząd OA PTTK w Krakowie  upoważnia Radosława Szmyda, Justynę Szmyd, Pawła Miśkowca oraz Agnieszkę Jankowską do organizacji zbiórki na cele odbudowy Gorczańskiej Chaty na platformie zrzutka.pl. Jednocześnie Zarząd OA PTTK upoważnia wyżej wymienione osoby do podjęcia wraz z Władzami OA PTTK w Krakowie niezbędnych kroków do powołania fundacji celowej na rzecz odbudowy obiektu, na której rachunek bankowy będą przekazane fundusze z organizowanej zbiórki.

Uchwała Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie

Nr 23/XLII/2022 z dnia 11.11.2022

Zarząd OA PTTK w Krakowie postanawia, że zbiórka, o której mowa w Uchwale nr.  22/XLII/2022 z dnia 11.11.2022 jest jedyną oficjalnie zaaprobowaną przez OA PTTK zbiórką na cele związane z odbudowę Gorczańskiej Chaty.


Minął tydzień od pożaru Gochy…

Śpieszymy z informacją, co przez ten tydzień się wydarzyło i co będzie się działo w najbliższym czasie. Najwięcej czasu aktualnie spędzamy na formalnościach. Zakończyły się czynności policji. Odbyły się oględziny pogorzeliska przez pożarnika i rzeczoznawcę. Kompletujemy niezbędne dokumenty dla ubezpieczyciela.

W najbliższym czasie będziemy rozpatrywać możliwości formalne i finansowe, na podstawie których rozważymy opcje ewentualnej odbudowy. Najpewniej ruszy zbiórka, ale o szczegółach poinformujemy Was w osobnym poście. W tym momencie nie prowadzimy jeszcze żadnej zbiórki na Chatę!

Jeszcze przed zimą musimy posprzątać. Teren został otoczony taśmą zabezpieczającą i bardzo prosimy nie wchodzić na pogorzelisko. Może to być niebezpieczne, łatwo o coś zahaczyć, potknąć się czy wpaść do niewidocznej dziury!

Pod linkiem kilka aktualnych zdjęć…


Oświadczenie Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie po pożarze Gorczańskiej Chaty

Koniec października 2022 roku zostanie dla nas wszystkich bardzo smutnym wspomnieniem.

Wczoraj, 29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej, będąca własnością Oddziału. Pożar Gorczańskiej Chaty to ogromna strata dla nas, Klubów tworzących nasz Oddział jak i wszystkich miłośników turystyki górskiej w Polsce.

Doszło wczoraj do następujących zdarzeń. Pożar zauważono na dachu około godziny 21. Wszystkie osoby przebywające w tym czasie w obiekcie bezpiecznie go opuściły. Ogień
bardzo szybko objął całą Chatę z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, a lokalizacja Chaty
utrudniała akcję ratowniczą Strażakom uniemożliwiając dojazd ciężkim sprzętem. W wyniku pożaru Chata została doszczętnie spalona. Na miejscu od rana byli przedstawiciele Zarządu i pomagali służbom oraz organom administracji w czynnościach wyjaśniających.

Budynek schroniska był w naszych rękach od przeszło 40 lat. W tym czasie funkcjonował
jako Hawiarska Koliba, powiązana z Klubem o tej samej nazwie, oraz od kilkunastu lat jako
Gorczańska Chata. W tym czasie Chata zgromadziła wokół siebie niemałą społeczność miłośników jej klimatu.

Chcielibyśmy podziękować Strażakom z OSP Ochotnica Górna, którzy jako pierwsi dotarli
do Chaty, oraz Strażakom z innych jednostek: OSP Ochotnica Dolna, OSP Tylmanowa,
OSP Knurów, OSP Harklowa, OSP Dębno Podhalańskie, OSP Nowa Biała, OSP
Krościenko nad Dunajcem, OSP Grywałd, OSP Szczawnica, jak również Państwowej
Straży Pożarnej z Nowego Targu za determinację, poświęcenie i wysiłek włożony w bardzo trudną akcję gaśniczą. Władzom Gminy Ochotnica Górna chcielibyśmy podziękować za opiekę nad ewakuowanymi turystami.

W tych smutnych chwilach płynie do nas wiele wyrazów wsparcia i zachęt do odbudowy
Chaty. Nie jest to jednak właściwy moment na podejmowanie takich decyzji i deklaracji.
Będziemy rozmawiać o różnych scenariuszach i informować o dalszych krokach w
przyszłości.

Kraków, 30 października 2022 r.

Zarząd Oddziału Akademickiego
PTTK w Krakowie

LINK DO TEKSTU OŚWIADCZENIA