Co robimy? arrow O Pracowni
 
Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Krakowie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
22.05.2008.

ImageRegionalna Pracownia Krajoznawcza istnieje przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie od 1 VI 1974 r. i jest jedną z 25 tego typu placówek w Polsce.

Wśród zadań pracowni krajoznawczych znajduje się gromadzenie i udostępnianie zbiorów krajoznawczych związanych z danym regionem oraz popularyzacja krajoznawstwa, m.in. przez organizację imprez krajoznawczych, szkoleń i warsztatów, pokazów slajdów, etc.

Krakowska pracownia specjalizuje się w problematyce ochrony środowiska i turystyce przyrodniczej. Angażuje się w projekty popularyzujące turystykę przyjazną środowisku, zrównoważony rozwój i zachowanie lokalnego dziedzictwa (inwentaryzacja krajoznawcza).

W trakcie swojej ponad trzydziestoletniej działalności krakowska RPK zgromadziła obszerną bibliotekę, w której znaleźć można przewodniki i informatory po niemal wszystkich zakątkach Polski, a także cracoviana i carpathica oraz publikacje dotyczące ochrony przyrody i zrównoważonej turystyki.

Pracownia posiada również bardzo dużo książek, przeźroczy, filmów edukacyjnych, głównie krajoznawczych i przyrodniczych, etc., które - podobnie jak książki - jak dotąd zostały skatalogowane tylko częściowo. W miarę postępu prac, będą one dodawane do istniejącego już katalogu.

W opraciu o zaplecze RPK od lat 90. XX w. działa Turystyczny Ośrodek Informacji o Terenach Chronionych (TOIoTCh).

KIEROWNICY PRACOWNI

Regionalna Pracownia Krajoznawcza (RPK) PTTK powstała w Krakowie z inicjatywy doc. Romana Peretiatkowicza. Od samego początku pracownia była prowadzona przez Oddział Akademicki PTTK (OA PTTK) w Krakowie, co było uzasadnione dużą koncentracją kadry programowej Towarzystwa w naszym Oddziale i bardzo intensywną działalnością szkoleniową.

ImageDzialalność RPK rozwijana była systematycznie przez jej kolejnych kierowników i opiekunów, w tym m.in. kol. Krzysztofa Marcinkowskiego, Kaja Romeyko-Hurko, Pawła Klimka i Małgorzatę Fedas.

W chwili obecnej Pracownią opiekuje się Komisja Krajoznawcza OA PTTK w Krakowie. 

 
 

Kalendarz wydarzeń

« < Maj 2018 > »
P Ś Ś Ś P N N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zapraszamy i polecamy

Kurs SKPG

  

Platforma Edukacji Turystycznej

 

Mijające krajobrazy Małopolski

Polecamy

Kolporter RSS

Statystyki

Odwiedzających: 22371442
stat4u

 Darczyńcy

 

Sieci współpracy

 

Partnerzy

 

Media

 

Polecamy

 

 

 

 

 

 

                         

 

Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem"