30 czerwca 2017

Chata i Bazy

Studencka chatka

i bazy namiotowe

Jesteśmy właścicielami chaty studenckiej „Gorczańska Chata” (dawna „Hawiarska Koliba”) w Ochotnicy Górnej-Jamne oraz prowadzimy 3 studenckie bazy namiotowe:

 • na Lubaniu i pod Gorcem (obie w Gorcach)
 • W Radocynie (Beskid Niski)

Gorczańska Chata

Gorczańska Chata doszczętnie spłonęła 29 października 2022 roku. O naszych aktualnych działaniach dotyczących Chaty informujemy w aktualnościach.
Gorczańska Chata (GoCha) to urokliwe miejsce dla chcących uciec od miasta i szukających prawdziwej górskiej atmosfery. Tutaj, w studenckiej chacie z długą tradycją (dawniej była to Hawiarska Koliba), można usiąść z kubkiem herbaty, wziąć do ręki gitarę, spojrzeć na góry i naprawdę odpocząć.

GoChę znajdziesz w Ochotnicy Górnej, w przysiółku Jamne, już po 15 minutach wędrówki żółtym szlakiem na Przysłop. To idealne miejsce wypadowe do wędrówek po Gorcach – w kilka godzin dotrzesz na Gorc, Turbacz czy Lubań. Ciepłe przyjęcie czeka tu również turystów na rowerach, koniach czy nartach skitourowych.  Chata może być przystankiem w letniej wędrówce pomiędzy bazami namiotowymi SKPG Kraków na Gorcu i Lubaniu.

Chatka dysponuje 48 miejscami noclegowymi w trzech izbach wieloosobowych. Można tu skorzystać z łazienki z prysznicem i dużej, ogólnodostępnej kuchni z piecem. Kuchnia jest wyposażona do użytku turystów, oczywiście wedle zasady: każdy sprząta po sobie. Z atrakcji jest tu radio, gitara i dopełniający klimatu kot.

GoCha czynna jest przez cały rok!!!

Zapraszamy!

KONTAKT

Gorczańska Chata
Ochotnica Górna, Jamne 161

telefon: +48 514 366 907
e-mail: kontakt@gorczanska.pl

strona: http://gorczanska.pl


Baza na Gorcu

UWAGA! Strona internetowa Bazy Gorc jest tymczasowo nieczynna, mamy problemy techniczne 🙁 Niemniej jednak działa funpage na Facebooku: https://www.facebook.com/bazaGORC Za utrudnienia przepraszamy.

Studencka Baza Namiotowa “Gorc” położona jest na halach podszczytowych Gorca, dokładnie na hali Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, nieco na południe od głównego grzbietu, na wysokości 1150 m n.p.m.

Baza działa od 1968 r. (z dwuletnią przerwą w stanie wojennym), otwarta jest dla turystów w lipcu i sierpniu. Długo należała do Krakowskiego Oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki “Almatur”, a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzona jest przez przewodników z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich i Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich.

Zasadniczą cześć rozbijanej na skraju hali pod lasem bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe. Jeden pełni rolę kuchni, drugi zaś biura, magazynu i mieszkania “bazowego”. Stoi ponadto kilkanaście namiotów 3- i 4-osobowych wyposażonych w koce i gąbkowe materace. Przy bazie funkcjonuje również pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy.

Honorowane są zniżki PTTK, na ulgi mogą również liczyć przewodnicy górscy.

Przy większych grupach, zwłaszcza w weekendy, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja u szefowej bazy, Natalii Figiel, pod nr tel. +48 506 790 072 (najlepiej sms).

Z bazy można organizować wypady na Turbacz i Gorc oraz do ciekawych miejscowości leżących wokół Gorców jak np. Poręba Wielka (siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego), Ochotnica, Szczawa (wody mineralne) i Kamienica.

http://bazagorc.pttk.pl/


Baza na Lubaniu

Baza namiotowa na Lubaniu prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku.

Baza położona jest na wysokości 1200 m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od 26 czerwca do 30 sierpnia. Posiada 56 miejsc noclegowych w małych namiotach 2-4 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje rónież możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem.

Miejsce to ma wśród turystów sławę najlepiej zorganizowanej bazy namiotowej 😉

W namiotach znajdują się materace piankowe, istnieje również możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można przyjść z własnym namiotem.

Baza posiada zaplecze kuchenne w postaci drewnianej wiaty z piecem, wyposażone w komplet naczyń kuchennych i jadalnię w dwóch dużych namiotach.

Źródło z pitną wodą znajduje się po przeciwległej stronie stoku przy niebieskim szlaku schodzącym w kierunku przełęczy Snozka. Źródełko to służy zarówno jako zdrój pitnej wody, kran, zlew i prysznic. Zadaszoną toaletę zaś znajdziemy po przeciwnej stronie bazy w pobliskim lesie.

Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.

http://bazaluban.pttk.pl


Baza w Radocynie

Zapraszamy wielbicieli Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny, turystów plecakowych, rowerowych oraz obozy wędrowne. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju. Miejsce jest wyjątkowe.

Tu znajdziesz ślady przeszłości: ślady po chyżach łemkowskich, sadach, piwnicach, miejsce po cerkwi. Tu znajduje się cmentarz parafialny z odnowionymi nagrobkami kamiennymi a także cmentarz z okresu I-szej wojny światowej. Przy drodze, wzdłuż doliny towarzyszyć nam będą krzyże i kapliczki. W pobliskiej Zdyni, pod koniec lipca spotykają się Łemkowie podczas dorocznej Watry Łemkowskiej. Jest to okazja do spotkań a także do zapoznania się z kulturą Łemków (liczne występy sceniczne).

Bazę prowadzą przewodnicy beskidzcy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich z Krakowa.

http://bazaradocyna.pttk.pl/


Bazowa odznaka Turystyczna PTTK

Z okazji 60-lecia przewodnictwa studenckiego w Polsce , z inicjatywy Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, powstała Bazowa Odznaka Turystyczna, do której zdobywania zachęcamy wszystkich turystów, miłośników baz namiotowych, gór oraz bazowych wieczorów przy ognisku. Obecnie odznaka posiada 4 stopnie: “Dziecięca”(projekt: Natalia Figiel), Mała, Duża oraz Korona Baz (projekt: Janusz Trzebiatowski). Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz zdobywania Odznak już od nadchodzącego sezonu.

Do zobaczenia na bazie!

Regulamin BOT PTTK: wersja PDF

WIĘCEJ O ODZNAKACH – KLIKNIJ TUTAJ


Rada Baz

Rada Baz (ds. studenckich baz namiotowych na Gorcu i Lubaniu w Gorcach oraz w Radocynie w Beskidzie Niskim)

 • Natalia Figiel (Koło nr 1 – SKPG) – Gorc
 • Sławomir Suwaj (Koło nr 1 – SKPG) – Gorc
 • Agata Ciach (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
 • Agata Hanula (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
 • Ewa Styrkowiec (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
 • Maria Barmuta (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
 • Łukasz Podolak (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
 • Małgorzata Wczelik (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
 • Szymon Wilkowski (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
 • Magdalena Słoboda (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
 • Paweł Miśkowiec (Koło nr 1 – SKPG