70-lecie pracy twórczej Janusza Trzebiatowskiego, współzałożyciela Oddziału Akademickiego

6 czerwca w Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy z okazji jubileuszu pracy twórczej artysty Janusza Trzebiatowskiego. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Artysta po przyjeździe do Krakowa studiował na Akademii Sztuk Pięknych. W swojej wszechstronnej twórczości korzysta z takich gałęzi sztuki jak malarstwo, rzeźba, plakat, medalierstwo czy poezja. Swoje prace prezentował w kilkudziesięciu krajach, jest również członkiem wielu renomowanych stowarzyszeń skupiających wybitnych twórców. Za swoją działalność kulturalną został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi.

Janusz Trzebiatowski jest również zasłużonym działaczem turystycznym. Jest jednym z założycieli Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie (razem z Włodzimierzem Kulczyckim, Zbigniewem Wyżgą i M. Huzarskim) oraz jego pierwszym prezesem w latach 1957-59. Jest również przewodnikiem beskidzkim SKPG Kraków jak również honorowym członkiem tego Koła.

Janusz Trzebiatowski zawsze chętnie świętował z nami jubileusze Oddziału, życzymy Mu żeby przyszedł na wspólne świętowanie 70, 75 i kolejnych “-leć” organizacji, którą współtworzył.

Artysta zaprojektował kołową blachę przewodnicką SKPG Kraków, a następnie także blachy innych kół. Jest twórcą kilkuset odznak pamiątkowych rajdów i klubów turystycznych. Z perspektywy ostatnich lat w Oddziale Akademickim można wspomnieć, że wśród odznak oddziałowych m.in. Bazowa Odznaka Turystyczna w stopniu małym, dużym oraz “Korona baz” czy jubileuszowa odznaka z okazji 50-lecia Oddziału, również zostały zaprojektowane przez Janusza Trzebiatowskiego.

Więcej informacji o twórczości Janusza Trzebiatowskiego i jego związkach z turystyką studencką można znaleźć w udostępnionym przez Portal Karpaccy.pl artykule autorstwa Tomasza Kowalika z 55 tomu Periodyku „Płaju”. Zapraszamy również do odwiedzin strony Muzeum Janusza Trzebiatowskiego i odwiedzin placówki w Chojnicach, w Województwie Pomorskim.