Właśnie minęły dwa lata od pożaru Gorczańskiej Chaty. Bardzo szybko podjęliśmy decyzję o jej odbudowie. Przedstawiamy szczegółowe sprawozdanie z podjętych i ukończonych działań.
Czas po tragicznym wieczorze 29 października 2022 roku był dla nas czasem ogromnego wsparcia od społeczności miłośników Gochy. Otrzymaliśmy w tym czasie nie tylko wyrazy wsparcia, ale znaczne środki pieniężne, usługi oraz inne formy pomocy, mające służyć odbudowie Chaty.
Przedstawiamy listę działań podjętych przez Oddział Akademicki PTTK w Krakowie, właściciela Gorczańskiej Chaty, oraz osoby przez niego upoważnione. Podsumowanie jest przede wszystkim formą wdzięczności i przejrzystej informacji zwrotnej dla wszystkich osób i instytucji, które wsparły nas w ostatnich miesiącach.
Zbiórka środków pieniężnych
Najważniejszą kwestią po podjęciu decyzji o odbudowie było rozpoczęcie zbiórki pieniędzy, bez których trudno mówić o odbudowie. Oddział Akademicki nie dysponował i nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby od razu na odbudowę schroniska. Otrzymane środki pieniężne na dzień 29 października 2024 r.:
- wypłata ubezpieczenia: 250 000 zł
- bezpośrednie darowizny na konto Oddziału Akademickiego: 11 642 zł
- bezpośrednie darowizny na konto Fundacji Gorczańska Chata: 3 471 zł
- wpłaty na zbiórkę w portalu zrzutka.pl: 65 287 zł
- środki zebrane z 1,5% podatku: 13 951 zł
Uprzątnięcie terenu pogorzeliska i przygotowania terenu
W listopadzie 2023 roku zakończyły się prace związane z wstępnym przygotowaniem terenu do odbudowy. Jako pierwsza czynność musiało zostać uprzątnięte pogorzelisko po Chacie – w tym miejscu chcielibyśmy podziękować za pomoc z utylizacją odpadów po pogorzelisku Gminie Ochotnica Dolna i Wójtowi Tadeuszowi Królczykowi. Dodatkowo zostały także wykonane prace ziemne, związane z potrzeby nowych fundamentów, dzięki czemu szybciej rozpoczniemy odbudowę. Wykorzystanie starych fundamentów nie było możliwe z uwagi na konieczność dostosowania projektu do aktualnych wymogów budowalnych.
Zakończenie przygotowania terenu pod odbudowę. Listopad 2023.
Powołanie Fundacji Gorczańska Chata
W pierwszym miesiącach odbyliśmy wiele rozmów z potencjalnymi instytucjami i osobami, które były lub są potencjalnie zainteresowane wsparciem odbudowy. Jednym z warunków i sugestii, które pojawiały się w rozmowach, było powołanie fundacji celowej służącej odbudowie, co pozwoliłoby na transparentność działań i skupienie wyłącznie na odbudowie, a nie również bieżącej działalności stowarzyszenia, jakim jest Oddział. Finalnie, po rozważeniu za i przeciw, podjęliśmy decyzję o powołaniu fundacji.
Fundacja Gorczańska Chata została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego 30 maja 2023 roku i przejmuje działania związane z odbudową. Będąc kontrolowana przez Oddział, została zarejestrowana pod tym samym adresem, tj. ul. Radziwiłłowska 24/4 w Krakowie. W skład jej organów weszli przedstawiciele Oddziału Akademickiego oraz sympatycy Gochy zaangażowani w jej odbudowie: prezesem Fundacji został Radek Szmyd, natomiast członkami Rady Nadzorczej, organu kontrolnego, Paweł Miśkowiec, Natalia Figiel (oboje z ramienia OA PTTK Kraków) oraz Agnieszka Jankowska. Właścicielem nieruchomości pozostaje i pozostanie Oddział Akademicki PTTK w Krakowie.
Wyjaśnienie sytuacji formalno-prawnej nieruchomości
Przygotowania odbudowy rozpoczęły się od wyjaśnienia sytuacji prawnej działki, na której znajdowała się Gorczańska Chata. W celu uzyskania pozwolenia budowlanego na odbudowę, należało rozwiązać problemy formalne. Analiza dokumentacji wykazała, że obrys budynku Chaty częściowo znajdował się na terenie oznaczonym jako las w ewidencji gruntów, co blokowało jakiekolwiek dalsze działania. Po przeprowadzonych czynnościach geodezyjnych w terenie oraz rozstrzygnięciu sprawy przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu udało się doprowadzić stan prawny do stanu, który umożliwia odbudowę.
Działka na której znajduje się Gorczańska Chata jest objęta planem miejscowym. Plan określa ją jako tereny usług sportu, turystyki i rekreacji. Jako przeznaczenie podstawowe określa się; obiekty i urządzenia z zakresu sportu, rekreacji i turystyki i inne. Od strony planowania przestrzennego nie ma więc przeszkód blokujących odbudowę budynku schroniska.
W trakcie całego wspomnianego etapu przygotowawczego otrzymaliśmy pomoc, wskazówki i wsparcie od Biura Projektowego Architekt.Lemanski, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Prace nad projektem architektonicznym i pozwolenie na budowę
Kolejną kluczową kwestią, obok wyjaśnienia wspomnianych spraw związanych z gruntem, jest przygotowanie projektu budowlanego. Jest on niezbędny do otrzymania pozwolenia na budowę, które z kolei jest wymagane przy odbudowie Gorczańskiej Chaty. Podstawą projektu są archiwalne projekty Gorczańskiej Chaty, którymi dysponował Oddział. Niezbędne jest dostosowanie projektów do aktualnych przepisów budowlanych, przykładowo dot. wymogów dla grup czy przepisów przeciwpożarowych.
Na tym etapie również współpracowaliśmy i współpracujemy z Biurem Projektowym Architekt.Lemanski, który wsparł nas na etapie projektu koncepcyjnego (zaprezentowaliśmy go na facebooku w czerwcu 2023 roku) i przygotowywanego projektu budowlanego. Ponownie chcieliśmy wyrazić słowa wdzięczności. Aktualnie razem z Biurem Projektowym przygotowujemy się do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, wraz z przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów.
Projekt koncepcyjny nowego schroniska, Biuro projektowe ARCHITEKT.LEMANSKI, 2023 rok
Wizualizacje projektu nowego schroniska, Biuro projektowe ARCHITEKT.LEMANSKI, 2023 rok
Rozmowy na temat wsparcia barterowego
W minionych dwóch latach otrzymaliśmy też wiele propozycji wsparcia nas konkretnymi usługami lub materiałami budowlanymi, w formie barteru lub w atrakcyjnych cenach. Pozwolą one na wykonanie sporej części odbudowanego budynku. Będziemy o nich informować po rozpoczęciu prac budowlanych.
Jeśli ktoś z Państwa miałby możliwość wsparcia nas w przyszłości darowizną w postaci materiałów, które mogą być użyte na odbudowę, prosimy o kontakt z Radosławem Szmydem (email kontakt@gorczanska.pl / tel. 514 366 907).
Kolejne kroki
Najważniejszym działaniem w tym momencie jest bezdyskusyjnie uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę. Bez tego nie będzie możliwe rozpoczęcie działań w terenie. Oprócz tego, kontynuujemy również zbiórkę środków finansowych.
Mamy nadzieję, że podejmowane działania pozwolą jak najszybszą odbudowę obiektu. Jeszcze raz dziękujemy za Waszą hojność.
Podziękowania
Chcielibyśmy podziękować następującym instytucjom i osobom za współpracę i różne formy wsparcia w minionych dwóch latach (kolejność alfabetyczna):
- Agroturystyka u Krawca
- Biuro Projektowe Architekt.Lemanski https://architektlemanski.pl/ oraz Adam Kamiński TERTON https://www.instagram.com/terton_rendering
- Darczyńcy na konta Oddziału Akademickiego i Fundacji,
- Darczyńcy poprzez Portal zrzutka.pl,
- Darczyńcy 1,5% podatku PIT,
- Gminy Ochotnica Dolna i Wójt Gminy Ochotnicy Dolnej Tadeusz Królczyk https://www.ochotnica.pl/,
- Starostwo Powiatowe w Nowym Targu https://www.nowotarski.pl/,
- Schronisko Dobrych Myśli w Jamnej,
- Schronisko PTTK Szwajcarka,
- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego https://pttk.pl/,