Studencka chatka
i bazy namiotowe
- na Lubaniu i pod Gorcem (obie w Gorcach)
- W Radocynie (Beskid Niski)
Gorczańska Chata
GoChę znajdziesz w Ochotnicy Górnej, w przysiółku Jamne, już po 15 minutach wędrówki żółtym szlakiem na Przysłop. To idealne miejsce wypadowe do wędrówek po Gorcach – w kilka godzin dotrzesz na Gorc, Turbacz czy Lubań. Ciepłe przyjęcie czeka tu również turystów na rowerach, koniach czy nartach skitourowych. Chata może być przystankiem w letniej wędrówce pomiędzy bazami namiotowymi SKPG Kraków na Gorcu i Lubaniu.
Chatka dysponuje 48 miejscami noclegowymi w trzech izbach wieloosobowych. Można tu skorzystać z łazienki z prysznicem i dużej, ogólnodostępnej kuchni z piecem. Kuchnia jest wyposażona do użytku turystów, oczywiście wedle zasady: każdy sprząta po sobie. Z atrakcji jest tu radio, gitara i dopełniający klimatu kot.
GoCha czynna jest przez cały rok!!!
Zapraszamy!
KONTAKT
Gorczańska Chata
Ochotnica Górna, Jamne 161
telefon: +48 514 366 907
e-mail: kontakt@gorczanska.pl
strona: http://gorczanska.pl
Baza na Gorcu
UWAGA! Strona internetowa Bazy Gorc jest tymczasowo nieczynna, mamy problemy techniczne 🙁 Niemniej jednak działa funpage na Facebooku: https://www.facebook.com/bazaGORC Za utrudnienia przepraszamy.
Studencka Baza Namiotowa “Gorc” położona jest na halach podszczytowych Gorca, dokładnie na hali Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, nieco na południe od głównego grzbietu, na wysokości 1150 m n.p.m.
Baza działa od 1968 r. (z dwuletnią przerwą w stanie wojennym), otwarta jest dla turystów w lipcu i sierpniu. Długo należała do Krakowskiego Oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki “Almatur”, a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzona jest przez przewodników z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich i Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich.
Zasadniczą cześć rozbijanej na skraju hali pod lasem bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe. Jeden pełni rolę kuchni, drugi zaś biura, magazynu i mieszkania “bazowego”. Stoi ponadto kilkanaście namiotów 3- i 4-osobowych wyposażonych w koce i gąbkowe materace. Przy bazie funkcjonuje również pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy.
Honorowane są zniżki PTTK, na ulgi mogą również liczyć przewodnicy górscy.
Przy większych grupach, zwłaszcza w weekendy, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja u szefowej bazy, Natalii Figiel, pod nr tel. +48 506 790 072 (najlepiej sms).
Z bazy można organizować wypady na Turbacz i Gorc oraz do ciekawych miejscowości leżących wokół Gorców jak np. Poręba Wielka (siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego), Ochotnica, Szczawa (wody mineralne) i Kamienica.
Baza na Lubaniu
Baza namiotowa na Lubaniu prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku.
Baza położona jest na wysokości 1200 m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od 26 czerwca do 30 sierpnia. Posiada 56 miejsc noclegowych w małych namiotach 2-4 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje rónież możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem.
Miejsce to ma wśród turystów sławę najlepiej zorganizowanej bazy namiotowej 😉
W namiotach znajdują się materace piankowe, istnieje również możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można przyjść z własnym namiotem.
Baza posiada zaplecze kuchenne w postaci drewnianej wiaty z piecem, wyposażone w komplet naczyń kuchennych i jadalnię w dwóch dużych namiotach.
Źródło z pitną wodą znajduje się po przeciwległej stronie stoku przy niebieskim szlaku schodzącym w kierunku przełęczy Snozka. Źródełko to służy zarówno jako zdrój pitnej wody, kran, zlew i prysznic. Zadaszoną toaletę zaś znajdziemy po przeciwnej stronie bazy w pobliskim lesie.
Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.
Baza w Radocynie
Zapraszamy wielbicieli Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny, turystów plecakowych, rowerowych oraz obozy wędrowne. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju. Miejsce jest wyjątkowe.
Tu znajdziesz ślady przeszłości: ślady po chyżach łemkowskich, sadach, piwnicach, miejsce po cerkwi. Tu znajduje się cmentarz parafialny z odnowionymi nagrobkami kamiennymi a także cmentarz z okresu I-szej wojny światowej. Przy drodze, wzdłuż doliny towarzyszyć nam będą krzyże i kapliczki. W pobliskiej Zdyni, pod koniec lipca spotykają się Łemkowie podczas dorocznej Watry Łemkowskiej. Jest to okazja do spotkań a także do zapoznania się z kulturą Łemków (liczne występy sceniczne).
Bazę prowadzą przewodnicy beskidzcy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich z Krakowa.
Bazowa odznaka Turystyczna PTTK
Z okazji 60-lecia przewodnictwa studenckiego w Polsce , z inicjatywy Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, powstała Bazowa Odznaka Turystyczna, do której zdobywania zachęcamy wszystkich turystów, miłośników baz namiotowych, gór oraz bazowych wieczorów przy ognisku. Obecnie odznaka posiada 4 stopnie: “Dziecięca”(projekt: Natalia Figiel), Mała, Duża oraz Korona Baz (projekt: Janusz Trzebiatowski). Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz zdobywania Odznak już od nadchodzącego sezonu.
Do zobaczenia na bazie!
Regulamin BOT PTTK: wersja PDF
WIĘCEJ O ODZNAKACH – KLIKNIJ TUTAJ
Rada Baz
Rada Baz (ds. studenckich baz namiotowych na Gorcu i Lubaniu w Gorcach oraz w Radocynie w Beskidzie Niskim)
- Natalia Figiel (Koło nr 1 – SKPG) – Gorc
- Sławomir Suwaj (Koło nr 1 – SKPG) – Gorc
- Agata Ciach (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
- Agata Hanula (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
- Ewa Styrkowiec (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
- Maria Barmuta (Koło nr 1 – SKPG) – Lubań
- Łukasz Podolak (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
- Małgorzata Wczelik (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
- Szymon Wilkowski (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
- Magdalena Słoboda (Koło nr 1 – SKPG) – Radocyna
- Paweł Miśkowiec (Koło nr 1 – SKPG)