100 lat temu Polska i Czechosłowacja podpisała tzw. Protokół Krakowski. W ostatnich dniach września odbyła się konferencja dot. ochrony przyrody i współpracy na terenie Karpat. Oddział Akademicki był inicjatorem spotkania.
W dniach 18 – 20 września odbyła się w Liptowskim Mikulaszu międzynarodowa konferencja pt. “Transgranicza współpraca w Karpatach w zakresie ochrony przyrody i turystyki. W stulecie podpisania Protokołu Krakowskiego”. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób ze Słowacji, Polski, Czech i Ukrainy. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Komisji Ochrony Przyrody naszego Oddziału, wspartej przez COTG i Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego. Ze strony słowackiej głównym organizatorem było Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii, w którego siedzibie odbywały się obrady. Z Oddziału wzięli w niej udział: Bernadetta Zawilińska i Piotr Dąbrowski.
Była to już czwarta konferencja dotycząca ochrony przyrody zorganizowana z naszej inicjatywy w nawiązaniu do okrągłych rocznic historycznych wydarzeń.
Protokół Krakowski został podpisany między Polską a Czechosłacją w Krakowie 6 maja 1924 roku. Dotyczył uregulowania spraw granicznych na odcinku tzw. Tatr Jaworzyńskich. Chociaż co do zasady miał dotyczyć interesów miejscowej ludności, to zawierał też postulaty dalece wykraczające poza ten obszar. Dotyczyły one przede wszystkim tworzenia pogranicznych terenów chronionych oraz ułatwień w zakresie ruchu turystycznego (konwencji turystycznej). Protokół ten, na który później wielokrotnie się powoływano, otworzył drogę do polsko-czechosłowackiej współpracy na obu wymienionych polach. W imieniu Polski protokół podpisał Walery Goetel, a w imieniu Czechosłowacji Vaclav Roubik.