STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym
- W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym dbamy o to, aby dzieci i młodzież czuli się bezpiecznie i komfortowo.
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wprowadziło Standardy Ochrony Małoletnich.
- Członkowie i Pracownicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego są edukowani w zakresie zapobiegania krzywdzeniu małoletnich.
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ma procedury zgłaszania i interwencji w sytuacjach zagrożenia małoletnich.
- Działania podejmowane w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym są monitorowane pod kątem zgodności ze Standardami Ochrony Małoletnich.
- Zasady w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, które powinny być przestrzegane przez dorosłych:
- Szacunek. Dorośli nie mogą krzyczeć, grozić, obrażać, wyśmiewać ani poniżać Was. Wasze uczucia są ważne i nikt nie ma prawa ich ranić.
- Bezpieczne żarty. Żarty są fajne, ale tylko wtedy, gdy wszyscy się śmieją. Dorośli nie mogą żartować w sposób, który mógłby Was zranić lub sprawić, że poczujecie się niekomfortowo.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nikt nie może namawiać Was do robienia niebezpiecznych rzeczy. Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Prywatność. Wasza prywatność jest chroniona. Dorośli nie mogą naruszać Waszej prywatności ani być zbyt nachalni.
- Odpowiednie treści
Organizatorzy wydarzeń/zajęć muszą dbać o to, abyście widzieli tylko te treści, które są z nimi związane. - Kontakty z organizatorami wydarzeń/zajęć. Kontakt z dorosłymi nie powinien wykraczać poza obszar związany z zajęciami/wydarzeniami. Dorośli nie mogą dzwonić do Was, ani wysyłać maili bez zgody Waszych rodziców. Wasze dane kontaktowe są chronione.
- Internet. Podczas wydarzeń/zajęć możecie korzystać z Internetu tylko w celach związanych z wydarzeniami/zajęciami. Dorośli dbają o to, abyście nie trafili na nieodpowiednie treści.
- Zasady w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, które powinny być przestrzegane przez dzieci i młodzież
- Słuchajcie dorosłych. Osoby prowadzące zajęcia i opiekunowie są tu po to, aby Wam pomóc. Słuchajcie ich poleceń, aby wszystko szło sprawnie i bezpiecznie.
- Używanie urządzeń. Nie używajcie telefonów czy innych urządzeń bez pozwolenia. W ten sposób lepiej skupicie się na zajęciach.
- Szacunek dla innych. Traktujcie innych z szacunkiem.Wszyscy chcemy, abyście zapamiętali Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako przyjazne i bezpieczne dla każdego.
- Nie przeszkadzajcie. Podczas zajęć/wydarzeń nie przeszkadzajcie innym. Każdy chce jak najlepiej skorzystać z oferty Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
- Bez przemocy. Nie używajcie przemocy ani nie obrażajcie innych. Konflikty można rozwiązywać w spokojny sposób.
- Rozwiązywanie konfliktów. Jeśli macie z kimś problem, starajcie się rozwiązać go w spokojny i przemyślany sposób. Możecie też poprosić dorosłego o pomoc.
- Robienie zdjęć i filmów. Nie róbcie zdjęć ani filmów bez pozwolenia. Prywatność innych jest ważna.
- Zakaz używania substancji szkodliwych. Nie wolno palić papierosów, w tym też papierosów elektronicznych, pić alkoholu, energetyków, ani też używać jakichkolwiek substancji odurzających. Te rzeczy są niebezpieczne i mogą poważnie zaszkodzić Waszemu zdrowiu. Jeśli zobaczycie takie zachowania u swoich kolegów, natychmiast zgłoście to dorosłemu.
- Gdy czujecie się zagrożeni. Jeśli kiedykolwiek poczujecie się niekomfortowo lub niebezpiecznie, natychmiast powiedzcie o tym dorosłemu. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc i zapewnić bezpieczeństwo.
- Przed wydarzeniem/ zajęciami otrzymacie informacje, do którego z pracowników Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego możecie się zgłosić w sytuacji, gdy poczujecie zagrożenie ze strony innego dziecka lub osoby dorosłej. Zawsze też możecie zwrócić się w takich sytuacjach do osoby prowadzącej wydarzenie/zajęcia.
PAMIĘTAJ !!!
KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego małoletniego to NATYCHMIAST powiedz o tym komuś dorosłemu.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48