„Tajemna szafa” istnieje naprawdę. Stoi w jednym z pomieszczeń wynajmowanych przez Oddział Akademicki PTTK w Krakowie. Jest tajemna, bo nikt dokładnie nie wie, co to za dokumenty się w niej znajdują. Wiadomo tylko tyle, że dotyczą Oddziału i podległych mu jednostek (RPK, Kół, klubów, baz namiotowych). Wiele teczek nie jest opisanych lub nosi wielce obiecujące tytuły typu „protokoły”, „sprawozdania”. Już kilka razy zdarzyło się, że ktoś zwracał się do nas z prośbą o choćby ślad dokumentu, który „powinien u nas być” a to z początków Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich, a to jakiś rękopis bardziej utytułowanego członka OA (albo wówczas OM). Nie jesteśmy w obecnej chwili w stanie tego wskazać, znaleźć, zlokalizować.
Do przejrzenia są dokumenty poukładane na 7 półkach po 110 cm długości każda. Do tego dochodzi jeszcze jedna półka z kolejnej szafy przypisanej do samej RPK oraz szafa na mapy, fotografie, plakaty dokumentujące historię Oddziału i RPK.
Chcemy te dokumenty przejrzeć, posegregować, opisać. Działania te są niezbędne wobec dużej dynamiki zmian osobowych w Oddziale, kołach i klubach i RPK. Coś, co z jednej strony jest naszą mocną stroną (nowi ludzie, nowe chęci, nowe pomysły), z drugiej stwarza ryzyko pójścia w zapomnienie aktywności osób już nawet sprzed kilku, czy kilkunastu lat, o 40-50 latach nie mówiąc.
Swoimi „odkryciami” podczas takiej archiwizacji chcemy dzielić się na naszych profilach społecznościowych, a docelowo przygotować opis prac i znalezionych dokumentów na stronie OA PTTK w Krakowie.
Taka wstępna selekcja i uporządkowanie dokumentów pozwoli na określenie czego tak naprawdę nam brakuje, czego mamy szukać w innych archiwach, by historia OA PTTK przeszła z fazy „jednego rękopisu” do fazy materiału przygotowanego do publikacji. By jednak do tego doszło najpierw jest potrzebna ta wstępna praca przy „tajemnej szafie”.