Publikacja “Kanonu Krajoznawczego Województwa Małopolskiego” i spotkanie promocyjne – mamy to!

Właśnie ukazała się publikacja “Kanon Krajoznawczy Województwa Małopolskiego”. Duży udział w jego powstaniu miały osoby działające w Oddziale Akademickim, a w szczególności w SKPG Kraków. Zapraszamy na spotkanie promocyjne.

Spotkanie promocyjne “Kanonu..” odbędzie się 13 czerwca 2024 roku o godzinie 18 w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK przy ul. Jagiellońskiej 6 w Krakowie. Aktualizacje dotyczące wydarzenia można śledzić na stronie wydarzenia na facebooku. W trakcie spotkanie będzie można otrzymać egzemplarz publikacji. Zapraszamy!

Publikacja wpisuje się w działania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego promujące walory krajoznawcze naszego kraju i jest częścią większej serii obejmującej docelowo wszystkie województwa. Wspomniane wydanie było długo wyczekiwaną pozycją z racji szczególnych wartości przyrodniczych i kulturowych Województwa Małopolskiego. Jego wydawcą jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, a Oddział Akademicki PTTK w Krakowie jest partnerem powstania publikacji. Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wśród kilkudziesięciu autorów i osób zaangażowanych w współpracę można wymienić następujących grupę członków SKPG Kraków: Paweł Miśkowiec, Anna Kryszczak, Piotr Cybulski, Roman Zadora, Urszula Barczyk, Piotr Cybulski, Agnieszka Cygan, Piotr Dąbrowski, Adrian Dudziak, Nikoletta Kula, Anna Osika, Andrzej Siwek, Magdalena Tomaszczyk, Teresa Wolano, Monika Żelasko, Marcela Bagierek, Weronika Ciągała, Anna Dobranowska-Filipczuk, Joanna Dudek, Sylwia Smela, Zofia Wąchocka, Sebastian Wypych, Bernadetta Zawilińska

“Kanon…” jest książkowym przewodnikiem po obiektach przyrodniczych i kulturowych, których zwiedzanie jest niezbędne przy zdobywaniu Odznaki Krajoznawczej PTTK. Odznaka dzieli się na dwa rodzaje: Regionalna Odznaka Krajoznawcza i Odznaka Krajoznawcza Polski, a każda z nich dzieli się dodatkowo na stopnie (brązowy, srebrny, złoty, złoty z szafirem). Wśród obiektów można znaleźć obiekty z listy UNESCO, zabytki architektury, muzea, izby regionalne, miejsca pamięci narodowej, rezerwaty przyrody, parki narodowe, parków zabytkowych i parków krajobrazowych. Mapę z listą obiektów można znaleźć tutaj. Odznakę można zbierać od ukończenia 7 roku życia, weryfikacja jest możliwa również u nas w biurze Oddziału. Więcej informacji o Odznace można znaleźć na stronie Oddziału i tutaj.

Publikacja będzie dostępna do wypożyczenia w Oddziałowej Bibliotece, Centralnej Bibliotece COTG oraz wybranych bibliotekach regionalnych i lokalnych.