Podziękowania od Janusza Trzebiatowskiego po wernisażu jubileuszowej wystawy

W czerwcu nasza reprezentacja uczestniczyła w wernisażu jubileuszowej wystawy Janusza Trzebiatowskiego, współzalożyciela Oddziału. Od Szanownego Kolegi otrzymaliśmy podziękowania za udział w wydarzeniu.

O wernisażu wystawy w dniu 4 czerwca informowaliśmy w jednej z wcześniejszych notek na stronie. Wystawa była czynna przez cały czerwiec 2024 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie. W wernisażu uczestniczyła reprezentacja władz Oddziału oraz SKPG Kraków. Przewodnicy i przewodniczki ubrali tradycyjne czerwone swetry oraz przypięli blachy kołowe, które są strojem “oficjalnym” koła przewodnickiego od kilkudziesięciu lat. Co warto podkreślić, blachy SKPG Kraków (tak jak kilku innych studenckich kół w innych miastach) zostały zaprojektowane przez Janusza Trzebiatowskiego.

Janusz Trzebiatowski w swojej wszechstronnej twórczości korzysta z takich gałęzi sztuki jak malarstwo, rzeźba, plakat, medalierstwo czy poezja. Swoje prace prezentował w kilkudziesięciu krajach, jest również członkiem wielu renomowanych stowarzyszeń skupiających wybitnych twórców. Za swoją działalność kulturalną został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi. jest również zasłużonym działaczem turystycznym. Jest również jednym z założycieli Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie (razem z Włodzimierzem Kulczyckim, Zbigniewem Wyżgą i M. Huzarskim) oraz jego pierwszym prezesem w latach 1957-59. Jest również przewodnikiem beskidzkim SKPG Kraków jak również honorowym członkiem tego Koła.

Więcej informacji o twórczości Janusza Trzebiatowskiego i jego związkach z turystyką studencką można znaleźć w udostępnionym przez Portal Karpaccy.pl artykule autorstwa Tomasza Kowalika z 55 tomu Periodyku „Płaju”. Zapraszamy również do odwiedzin strony Muzeum Janusza Trzebiatowskiego i odwiedzin placówki w Chojnicach, w Województwie Pomorskim.